နေအိမ် > သတင်း > စက်မှုသတင်း

optical fiber jumpers များ၏ဖွဲ့စည်းပုံနှင့်အမျိုးအစားခွဲခြားခြင်း။

2022-04-28

1. ဖွဲ့စည်းပုံ
optical fiber jumpers ( optical fiber connectors များဟုလည်းသိကြသည်) optical path ၏တက်ကြွသောချိတ်ဆက်မှုကိုနားလည်ရန် optical cable ၏အစွန်းနှစ်ဖက်တွင်တပ်ဆင်ထားသော connector plug များကိုရည်ညွှန်းသည်; တစ်ဖက်ရှိ ပလပ်များကို pigtails ဟုခေါ်သည်။ ဖိုက်ဘာဖာထေးကြိုးများ (Optical Fiber Patch Cord/Cable) များသည် coaxial ကြိုးများနှင့် ဆင်တူသော်လည်း ကွက်ကာအကာမပါပါ။ အလယ်ဗဟိုတွင် အလင်းသည် သွားလာနိုင်သော မှန်အူတိုင်ဖြစ်သည်။

multimode fiber တစ်ခုတွင်၊ core ၏အချင်းသည် 50 μm မှ 65 μm ဖြစ်ပြီး၊ ၎င်းသည် အကြမ်းအားဖြင့် လူ့ဆံပင်၏အထူဖြစ်သည်။ single-mode fiber core ၏ အချင်းသည် 8 μm~10 μm ဖြစ်သည်။ အူတိုင်ကို အူတိုင်အတွင်း ဖိုင်ဘာထားရှိရန် အူတိုင်ထက်နိမ့်သောအလင်းယိုင်ညွှန်းကိန်းရှိသော ဖန်စာအိတ်ဖြင့် ဝန်းရံထားသည်။ အပြင်ဘက်တွင် စာအိတ်ကို ကာကွယ်သည့် ပလပ်စတစ် အင်္ကျီပါးပါး ရှိသည်။

fiber optic patch ကြိုးများ၏ အမျိုးအစားခွဲခြင်းနှင့် ခြုံငုံသုံးသပ်ချက်မှာ အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်သည်။
Optical fiber jumpers ( optical fiber connectors လို့လည်းသိကြပါတယ် ) ၊ ဆိုလိုတာကတော့ optical fiber connectors တွေဟာ optical modules တွေ မှာ အမျိုးအစားများစွာရှိပါတယ် ၊ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု အသုံးမပြုနိုင်ပါဘူး။ SFP module သည် LC fiber optic connector သို့ ချိတ်ဆက်ထားပြီး GBIC ကို SC fiber optic connector နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။

အောက်ပါတို့သည် ကွန်ရက်အင်ဂျင်နီယာတွင် အသုံးများသော ဖိုက်ဘာချိတ်ဆက်ကိရိယာများစွာ၏ အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်ဖြစ်ပါသည်။
â' FC အမျိုးအစား ဖိုက်ဘာဇမ်ပါ- ပြင်ပအားဖြည့်နည်းလမ်းမှာ သတ္တုလက်စွပ်ဖြစ်ပြီး ချိတ်ဆွဲသည့်နည်းလမ်းမှာ အလှည့်အပြောင်းဖြစ်သည်။ ယေဘုယျအားဖြင့် ODF ဘက်တွင် (patch panel တွင် အသုံးအများဆုံး)

â'¡ SC အမျိုးအစား ဖိုက်ဘာဇစ်ပါ- GBIC optical module ကိုချိတ်ဆက်သည့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာ၊ ၎င်း၏အခွံသည် စတုဂံပုံဖြစ်ပြီး ချိတ်ဆွဲသည့်နည်းလမ်းမှာ လှည့်ရန်မလိုအပ်သည့် plug-and-pull အမျိုးအစားဖြစ်သည်။ ( router ခလုတ်များတွင် အများဆုံးအသုံးပြုသည် )

â'¢ ST-type optical fiber jumper- optical fiber ဖြန့်ချီရေးဘောင်တွင် အသုံးများသော၊ အပြင်ခွံသည် အဝိုင်းဖြစ်ပြီး၊ ကပ်သည့်နည်းလမ်းမှာ turnbuckle ဖြစ်သည်။ (10Base-F ချိတ်ဆက်မှုများအတွက်၊ ချိတ်ဆက်ကိရိယာများသည် အများအားဖြင့် ST အမျိုးအစားဖြစ်သည်။ ဖိုင်ဘာအော့ပတစ်ဖြန့်ချီရေးဘောင်များတွင် အသုံးပြုလေ့ရှိသည်)

â'£LC-type fiber jumper- SFP modules များကိုချိတ်ဆက်ရန်အတွက် connector တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ လည်ပတ်ရလွယ်ကူသော modular jack (RJ) latch mechanism ဖြင့်ပြုလုပ်ထားသည်။ (Router တွေမှာ အသုံးများတယ်)

2. အမျိုးအစားခွဲခြားခြင်း။
မတူညီသော ထုတ်လွှင့်မှုမီဒီယာအရ Optical fiber jumpers များကို ဘုံဆီလီကွန်အခြေခံ optical fiber single-mode နှင့် multi-mode jumpers များ နှင့် transmission medium အဖြစ် ပလတ်စတစ်ကဲ့သို့သော အခြားသော optical fiber jumpers များကို ခွဲခြားနိုင်သည်။

connector ၏တည်ဆောက်ပုံအရ၊ ၎င်းကို အောက်ပါအတိုင်းခွဲခြားနိုင်သည်။
FC jumper, SC jumper, ST jumper, LC jumper, MTRJ jumper, MPO jumper, MU jumper, SMA jumper, FDDI jumper, E2000 jumper, DIN4 jumper, D4 jumper, etc.ပုံစံ။ အသုံးများသော ဖိုက်ဘာ jumpers များကို FC-FC၊ FC-SC၊ FC-LC၊ FC-ST၊ SC-SC၊ SC-ST စသည်ဖြင့် ခွဲခြားနိုင်သည်။

Single-mode Fiber- ယေဘုယျအားဖြင့်၊ optical fiber patch ကြိုးကို အဝါရောင်ဖြင့် ညွှန်ပြထားပြီး connector နှင့် protective sleeve သည် အပြာရောင်ဖြစ်သည်။ Transmission အကွာအဝေးက ပိုရှည်တယ်။

Multi-mode Fiber- ယေဘုယျအားဖြင့်၊ optical fiber patch ကြိုးများကို လိမ္မော်ရောင်ဖြင့် ကိုယ်စားပြုပြီး အချို့ကို မီးခိုးရောင်ဖြင့် ကိုယ်စားပြုကာ ချိတ်ဆက်ပစ္စည်းများနှင့် အကာအကွယ်အင်္ကျီများကို အဝါနုရောင် သို့မဟုတ် အနက်ရောင်ဖြင့် ကိုယ်စားပြုပါသည်။ ဂီယာအကွာအဝေးသည်တိုတောင်းသည်။